В другій половині листопада Свята Мати Церква вшановує пам’ять святого Архистратига Михаїла та всіх небесних сил безтілесних. Ще на початку Святого Письма знаємо, що Господь перед тим як створив всі умови для життя людини створив світ видимий і невидимий. Невидимий світ, який для нас є повний таємниць є наповнений небожителями, свято яких сьогодні ми з вами святкуємо.

Святий пророк Мойсей, а саме йому приписують авторство перших книг Святого Письма, описуючи про дні творіння Творця говорить : «на початку сотворив Бог небо і землю» Бут. 1.1. «Небо і земля» ці два визначення мали набагато ширше значення, а ніж тепер ми з вами це уявляємо. Отці церкви повчають нас, що під визначенням «небо» потрібно розуміти не тільки небесну твердь, але і світ духовний, ангельський, місце помешкання безтілесних сил. Зовсім відмінні у своїй природі від людини, вони переважають своєю силою та мудрістю, чистотою та відданістю, це чисті духи, які мають розум та вільну волю. Всі небожителі були створенні як і люди для прослави Бога та Його святого Імені. Прославу свого Творця вони поєднують з різноманітними своїми обов’язками, які на них є покладенні. Дуже багато можемо почути про ангелів і це тільки те, що можемо нашим людським розумом збагнути. Ангели не мають тіла, тому їх не можемо бачити своїми тілесними очима. Ще одна перешкода тому, що ми не можемо їх бачити - це наші гріхи. «Коли ангели по волі Божій з’являються достойним людям, то повстають перед ними не такими які вони є, але перемінюють свій вигляд до такого, щоби їх можна було видіти», - преподобний Йоан Дамаскин. Ми повинні також знати, що Господь серед усіх своїх творінь сильно полюбив людину, а тому довірив охорону цього витвору своїм ангелам. « Бо ангелам своїм він повелить про тебе, щоб берегли тебе на всіх твоїх дорогах. І на руках тебе носитимуть, щоб не спіткнулася нога твоя об камінь.Пс.90.11-12, такими словами псальмопівець Давид показує суть служіння безтілесних ангелів стосовно людини. Кожен із нас згідно вчень нашої Церкви, у Святих тайнах Хрещення та Миропомазання отримує свого, персонального охоронця – ангела – хоронителя, того, хто першим завжди спішить нам на допомогу. Оскільки ми з Святого Писання знаємо, що Ангели – є єством безтілесним та духовним, то і спілкування їхнє з нами грішними є виключно духовним. Вплив ангелів на нашу людську природу починається від прийняття людиною згаданих вже Святих Тайн.

Ангел - хоронитель є тим внутрішнім голосом, який корегує наші вчинки і дії з середини, підказуючи завжди нам правильний варіант відповіді, який потрібно вибрати. Коли людина стоїть перед вибором чи зміною свого життя, то під впливом світлих думок, може подякувати своєму ангелу - хоронителю за добрий вибір.

Поки дитина росте, з нею всюди невідступно слідує її ангел – хоронитель. Ми бачимо, на іконах малих дітей, яких супроводжують через місток їхні ангели - хоронителі, або коли діти відпочивають то на дитячих ліжечках все частіше можна побачити ікони святих ангелів. Малі діти є відкриті на невидимий нам дорослим духовний світ, а тому деколи забавляючись маленька дитинка усміхається, то старші люди кажуть, що вона в цей час правдоподібно спілкується з ангелами.

Навіть наш сон охороняється ангелом – хоронителем. Не відступає від нас наш охоронець і під час молитви . Преподобний Йоан Ліствичник говорить, що коли ми відчуваємо під час молитви умиління, внутрішню насолоду то потрібно зупинитись і подякувати, бо це ангел – охоронець молиться з тобою.

Багато є свідчень святих отців, проте, що коли людина впадає в гріх, то її ангел – хоронитель важко переживає таке падіння. Коли двоє людей при розмові між собою говорять про пусті та не потрібні речі, то їхні ангели в той час плачуть, а коли вони говорять про Бога чи про Божі якісь речі вони усміхаються.

Ангел – хоронитель – це вірний товариш, який ніколи не зрадить людину до якої він приставлений від хрещення до могили. В годину смерті він є вірним помічником та свідком того, що зробили за своє життя.

«Ангели є вірні нам на протязі цілого життя — пише Слуга Божий Митрополит Андрій Шептицький – і тому це повинно бути поштовхом до сердечного вшанування і вдячності нашому Ангелу – хоронителю»

Просімо наших ангелів – хоронителів, щоб навчили нас відчувати присутність темних сил, які спокушають нас і відкидати їхні намови, а також вміти визначати перебування з нами святих ангелів, які пробуджують нашу совість та охороняють нас від гріха. Амінь.

Протоієрей Тарас Огар

Автор: протоієрей Тарас Огар, джерело: sv-paraskeva.if.ua, 2010 р.