Сьогоднішнє Євангеліє являється чітким вираженням того, про що ми говорили в минулу неділю. Ще неділю назад ми говорили що в багатстві, в забезпеченості через міру приховується небезпека втрати совісті, зачерствіння серця, жорстокість і небезпека впасти в ідолопоклонство.

"Як Ісус вийшов на берег, трапився йому назустріч один чоловік з міста, що мав бісів. Він з давнього часу вже не носив одежі й мешкав не в хаті, а по гробах."Лк.8 27

Євангелист Лука підкреслює, що чоловік, який виходить назустріч Ісусові має бісів віддавна. Недаремно на це звертає нашу увагу апостол Лука, бо будь-яку хворобу є важко вилікувати, а особливо коли вона давно, тим більше коли мова йде про тривалу духовну неміч. Зовнішній вигляд біснуватого показує, те що він не соромився своєї наготи. У даному випадку бачимо, що безсоромність цього чоловіка є керована. Домінуючим над його внутрішнім голосом відчувається вплив сил тьми. Можливо його поведінка сьогодні психіатрами розцінювалась як одна з недуг психіатрії, та психічно хворим не можемо його назвати, бо після вигнання бісів, він одягнений сів в ногах Спасителя та слухав Його слово. Св.Феофілакт Болгарський про такі дії біснуватого говорить так : « Хто має в собі біса, тобто бісівські діла, той не одягає одежі – немає одягу хрещення і не живе в домі своїм, тобто в церкві, але живе в гробах, де мертві справи, бо такі доми є вмістилищем зла. Побачивши Ісуса біси просять передчасно їх не мучити. Господь убачивши таку поведінку чоловіка, запитує його : «Як тобі на ім’я ?»Лк.8.30.Біснуватий не мав можливості приховувати своє ім’я, тому Христос його про це запитує, але він не відповідає, а його голосом говорять біси : «Легіон!»Лк.8.30. Нас багато, ми в силі, в єдності – зухвало відповідають біси. Їхня сила та вся енергія спрямована на виконання однієї мети – занапастити людську душу, звести її з дороги правди та життя. Ми повинні розуміти, що кожного разу, коли людина відступає від Бога, то вона губить себе, свою особистість. Впевненість демонської сили походила від їхньої кількості. Легіон – це одиниця римського війська, яка в собі містить від 4 до 6 тисяч вояків. В даному випадку це була така кількість бісів, які знайшли притулок в тілі чоловіка.

«І вони благали його, щоб він не велів їм іти в безодню»Лк.8.31.Чому біси просили Ісуса не відправляти їх в безодню? Перебуваючи в людському тілі, вони отримують задоволення не маючи власного тіла. Демони спонукають людину чинити гріх, а з цього отримують для себе велике насолодження. В безодні їх очікує покарання, тому біси просять бодай би ввійти в стадо свиней, лиш би не попасти знову до безодні. Господь виганяючи з чоловіка не проханих жителів, не відмовляє демонам, бо має ще один урок зробити для місцевих жителів. Біси, які почули волю шукають собі нове житло. Бідні свині не зрозуміли, що з ними робиться. Цілий легіон бісів впаковується в стадо свиней. Свиней хоча було й багато та не змогли це спокійно перенести бідні тварини. Свині кинулись з берега, чому Господь допустив таке? Св. Іван Золотоустий пояснює нам це так : «Це все для користі тих, хто слухає, щоб вони зрозуміли наскільки злі духи ненавидять Боже творіння, настільки, що отримавши владу над тваринами – вони нічого кращого не придумали як погубити їх». Але ж для чого Господь не зупинив їх? Учитель Церкви св. Іван Золотоустий продовжує : «Це було допущено, щоб ми зрозуміли і зробили для себе висновок. Якщо злі духи так поставились до свиней, то з людьми напевно поступили б так само.» Сила Божа не дозволяє так поступати злим духам із людьми, вона стримує їх, бо інакше, як говорять святі отці, злі духи в одну мить знищили би весь людський рід по своїй люті. Демони знищили ціле стадо свиней і це допустив Христос даючи науку жителям цього краю. За законом євреї не могли вирощувати свині, через заборону про нечистоту цієї тварини. Та попри всі заборони вони мали досить велике стадо свиней. У нас в голові не вміщається, як така кількість свиней. Ми з нашим менталітетом, кажемо хто має одну свиню, той вже добрий господар, а тут стадо до двох тисяч. Тому Господь і допустив, щоб навчити євреїв зберігати свої звичаї та дотримуватись закону.

Уявімо собі тепер реакцію тих власників. Почувши про матеріальні збитки вони і слухати не хотіли Ісуса. Навпаки просили, щоби вийшов з їхнього краю. Тепер самі проаналізуймо це. Справді коли людина в якісь речі вкладає час та кошти, вона хоче щось з того отримати, а тут з’являється Христос, який все це нівелює. Вони не зрозуміли натяку та науки Його,щодо свиней, а тому боялись, що коли впустять Ісуса в свій дім то це все просто так не скінчиться. Мешканці Геразину не хотіли більше втрачати, тому просять щоб Він відійшов. Щось подібне є коли, людська душа не бажає, щоб Христос входив в її життя, бо потрібно буде відмовитись від багатьох речей, які людина використовує у щоденному житті.

Хоча вони відкинули науку Христа, Він не відкинув їх. Не маючи можливості проповідувати Ісус посилає зціленого біснуватого, щоб той замість Нього проповідував. Після вигнання бісів чоловік одягнувся і вже нічим не виділявся з поміж жителів цієї округи.Люди, які почали спілкуватись з оздоровленим чоловіком згодом зрозуміли свої помилки і коли Христос вдруге приходить в цей край вони вже не те, що йдуть, а біжать назустріч з Ним.

Не вже дорогі в Христі, і ми з вами разом з мешканцями Геразину скажемо до Христа : «Іди від нас». Напевно ми подібно до зціленого біснуватого припадемо до стіп Спасителя, щоби здоровим, тверезим судженням, вірою та любов’ю сповняти своє життя та волю Божу. Амінь.

Автор: протоієрей Тарас Огар, джерело: sv-paraskeva.if.ua, 2010 р.