Папа: любов до ближнього – основа міжрелігійного діалогуПро важливу місію Папського Біблійного Інституту та про новий погляд на релігійну групу Фарисеїв говорив Святіший Отець, приймаючи викладачів і студентів цієї Папської навчальної інституції та учасників Симпозіуму «Ісус та фарисеї: новий міждисциплінарний підхід».

«Я впевнений, що ці дослідження і нові шляхи, які вони відкриють, позитивно вплинуть на стосунки між євреями і християнами, зважаючи на дедалі глибший і братній діалог. Нехай він знайде широкий резонанс всередині і за межами Католицької Церкви, а ваша праця отримає рясні благословення Всевишнього», – підкреслив Папа Франциск наприкінці своєї промови, яку він у четвер, 9 травня, вручив Ректору Папського Біблійного Інституту, зустрівшись із викладачами та студентами цього академічного осередку, з нагоди його 110 річниці від заснування, та із учасниками Симпозіуму «Ісус і фарисеї: новий міждисциплінарний підхід», що цими днями проходив у Римі.

Папа коротко промовив до зібраних експромтом та висловив своє бажання особисто привітатись з кожним зокрема.

Папський Біблійний Інститут

У написаній промові Папа пригадав, що 1909 року Святий Пій Х заснував у Римі Інститут «Biblicum», надаючи йому місію бути центром вивчення Святого Письма у місті Римі, якомога ефективніше поширювати біблійну доктрину та дослідження у дусі Католицької Церкви. «Відтоді, цей Інститут трудився, аби залишитись вірним своїй місії, навіть у важкі часи, та зробив великий внесок у розвиток академічних досліджень та викладання біблійних студій і суміжних дисциплін для студентів і майбутніх викладачів, що походять з коло 70 різних країн», – зазначив Святіший Отець, пригадуючи також великий вклад кардинала Авґустіна Беа, який впродовж тривалого часу був ректором цього Папського Інституту. А в останній період цей академічний заклад посилив свою співпрацю із вченими-біблістами євреями та протестантами.

Симпозіум «Ісус та фарисеї»

Далі Вселенський Архиєрей привітав учасників Симпозіуму «Ісус і фарисеї: новий міждисциплінарний підхід», організований Інститутом з нагоди 110 річниці від дня заснування, що мав на меті дослідити особливе та важливе для нашого часу питання, яке торкається історії євреїв та християн. «Серед християн і в світському суспільстві слово “фарисей” на різних мовах часто означає “лицемірна особа” чи “зарозуміла”. Однак, для багатьох євреїв фарисеї є засновниками талмудського юдаїзму, а, отже, – їхніми духовними предками», – зазначив Єпископ Риму, пригадуючи, що історія інтерпретації посприяла негативному поглядові на фарисеїв, а згодом, таке бачення було спроектоване християнами на усіх євреїв. «В нашому світі такі негативні стереотипи стали, на жаль, дуже звичними», – пише Глава Католицької Церкви.

Нові дослідження про фарисеїв

Нові дослідження показують, що сьогодні ми знаємо значно менше про фарисеїв, ніж вважали наші попередники. Ми не маємо певності щодо їхнього походження, вчення і практик. Тому, на переконання Святішого Отця, також і цей Симпозіум допоможе здобути правдивіше бачення тієї релігійної групи та посприяє подоланню антисемітизму.

Ісус мав чимало суперечок з Фарисеями щодо повсякденних справ, але поділяв із ними віру у воскресіння (пор. Мр. 12, 18-27) та прийняв інші аспекти їхнього тлумачення Тори. Те, що деякі фарисеї йшли за Ісусом, бажаючи його послухати, означало, що в них була багато спільного між Ісусом та фарисеями. Серед іншого, Вселенський Архиєрей пригадав важливу зустріч, описану євангелистом Іваном, між Спасителем та фарисеєм на ім’я Никодимом, який потім захищатиме Ісуса перед синедріоном та візьме участь у Його похованні.

Повчання Фарисеїв та Ісуса про любов до ближнього

У своєму тексті Папа Франциск також пригадав одного із найвідоміших рабинів ІІ століття, Рабина Акіба, який слова із 19 розділу книги Левіт: «Любитимеш ближнього твого, як самого себе», вважав одним найбільших принципів Тори. Він був би у гармонії з навчанням Христа, Який також вчив любові до ближніх. Святіший Отець підкреслив: «Тому, любов до ближнього є важливою вказівною, аби визнати спорідненість між Ісусом та Його співрозмовниками фарисеями. Вона, безумовно, є важливою основою для будь-якого діалогу, особливо між євреями та християнами, також і сьогодні. І справді, щоб краще любити наших ближніх, ми потребуємо знати їх, а, щоб знати ким вони є, часто потрібно знайти спосіб подолати передсуди». На переконання Єпископа Риму в цьому завданні дуже корисним є роль подібних Симпозіумів, які співставляють віру та вчення з метою дійти до дедалі зрілішого та детального розуміння, у цьому випадку – релігійної групи фарисеїв.

 

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Радіо Ватикан.