Сайт зачинений. Просимо вибачення за незручності.

Звіт USCIRF 2019: Росія здійснює утиски релігійної свободи на окупованих територіях УкраїниКомісія США з міжнародної релігійної свободи (USCIRF) встановила, що Росія знову заслуговує на статус “країни особливого занепокоєння”, який вона вперше отримала у 2017 році, а також на нові санкції за утиски релігійної свободи на окупованих територіях України.

Такий висновок USCIRF зробила у своєму новому звіті, оприлюдненому 29 квітня 2019 року в Конгресі США у Вашингтоні,- повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на ІРС.

“В окупованому Росією Криму російська влада продовжувала свавільно викрадати, катувати та увязнювати кримськотатарських мусульман. Російські сепаратисти на сході України, який часто називають Донбасом, продовжували експропріювати церковні будівлі та залякувати релігійні громади”, – наголошується у звіті Комісії.

USCIRF зазначає, що у 2018 році російська окупаційна влада як у східній Україні, так і в Криму продовжувала систематично переслідувати релігійні меншини, докладаючи зусиль щодо збереження соціального та політичного контролю на окупованих українських територіях.

У Криму російська окупаційна влада продовжувала політику переслідувань, залякування та цілеспрямованих атак на релігійні групи, підозрюваних у нелояльності до російської держави, серед яких були кримські татари та інші мусульмани. Звинувачення в приналежності до «Хізб ут-Тахрір» часто висуваються проти етнічних кримських татар, багато з яких є політичними активістами, які виступають проти російської анексії 2014 року, – йдеться у звіті.

Релігійні переслідування окупаційної влади в Криму не обмежуються мусульманами. Репресивні закони Росії значно обмежили свободу віросповідання на півострові.

У 2018 році в Криму було порушено 23 справи за “місіонерську діяльність” – це вдвічі більше, починаючи з 2016 року. Крім того, було порушено 17 справ проти релігійних громад та окремих віруючих за те, що вони не використовували повну юридичну назву зареєстрованої релігійної громади. 9 з цих випадків призвели до штрафів у розмірі приблизно двох середньомісячних заробітних плат.

Більшість переслідуваних у Криму належать до “нетрадиційних” християнських спільнот. Російська влада відреагувала на відмову Української Православної Церкви Київського Патріархату (нині – Православна Церква України) перереєструватися, захопивши церковне майно і переслідуючи духовенство. Станом на літо 2018 року залишилося лише 8 із 46 парафій УПЦ КП (ПЦУ), а всі четверо священиків змушені були покинути півострів.

Окупаційна влада Криму провела десятки арештів у помешканнях Свідків Єгови, обґрунтовуючи це тим, що ця організація заборонена в Росії. Сергій Філатов став першим мешканцем Криму, кого арештувала і засудила російська влада за те, що він очолював місцеву спільноту Свідків Єгови.

Сепаратистська влада окупованих Росією територій на сході України залишається глибоко підозрілою до всіх релігійних груп, окрім Російської православної церкви, та продовжує переслідувати релігійні меншини за допомогою законодавчих обмежень, конфіскації майна, цілеспрямованих атак на духовенство та окремих віруючих.

Зокрема, USCIRF зазначає про те, що у лютому 2018 року окупаційна влада Луганська оголосила про необхідність перереєстрації всіх релігійних груп на підконтрольній їй території, що експерти сприйняли як початок відкритої боротьби з релігійними меншинами. Окупаційна влада відмовила в цій обов’язковій перереєстрації всім церковним громадам баптистів, п'ятидесятників та адвентистів сьомого дня.

До того ж, на окупованій Луганщині сепаратисти заборонили Всеукраїнський союз церков євангельських християн-баптистів, назвавши її “екстремістською” організацією. Фізичного нападу зазнала громада п’ятидесятників у серпні 2018 року, коли під час богослужіння до молитовного будинку увірвалися озброєні люди, які змусили всіх лежати на підлозі у той час, коли вони конфісковували церковне майно і затримували пастора разом з кількома членами керівництва.

З 18 лише 2 православні громади Київського Патріархату (ПЦУ) наразі продовжують свою діяльність. Окрім того, бойовики окупаційної влади Луганська захопили і опечатали 5 залів царств Свідків Єгови, а 30 травня 2018 року один із цих залів був знищений пожежею невідомого походження.

У 2018 році окупаційна влада Донецька захопила 2 баптистські церкви та мечеть. За звичною схемою, озброєні люди вривалися до будівель і конфіскували літературу та інше майно перед тим, як опечатати ці приміщення. Крім того, 26 вересня донецькі сепаратисти за прикладом Росії повністю заборонили діяльність Свідків Єгови.

Враховуючи це, Комісія США з міжнародної релігійної свободи закликає Державний департамент США накласти санкції на Росію, характерні для її порушень релігійної свободи.

У листопаді 2018 року Держдеп США вперше включив Росію до свого «Спеціального списку спостереження» – нової категорії, створеної згідно поправок до Акту про міжнародну релігійну свободу, на підставі якого утворена USCIRF. Цей список, на відміну від позначення списку “країн особливого занепокоєння”, не передбачає жодних штрафів, санкцій або інших відповідних дій. Тому USCIRF рекомендує Державному департаменту США визначити Росію саме як “країну особливого занепокоєння” та накласти відповідні санкції.