У Польщі пройшла міжнародна конференція по теологічній спадщині Томи АквінськогоУ конференції взяли участь понад 50 теологів з Польщі, Великобританії, Ірландії, Нідерландів, Бельгії, Чехії, України та ін. країн.

На теологічному факультеті Університету імені Миколи Коперника в Торуні пройшла триденна наукова конференція під назвою «Тома Аквінський і Отці Церкви», повідомляється на інтернет-сторінці наукового заходу.

Як говориться в прес-релізі форуму, «реабілітація феномена традиції в рамках історичних і філософських дисциплін, основним двигуном якої стали розробки Гадамера, відбулася одночасно з поверненням і відкриттям творів найбільш впливових християнських мислителів періоду патристики. Цей рух відродження в теології, що почався в першій половині XX ст., Рішуче обгрунтував граничну важливість дослідження патристичних авторів для розуміння християнської віри ».

У руслі цього напрямку, вчені, що спеціалізуються по вивченню філософсько-теологічної спадщини Томи Аквінського (1224-1274) почали масово застосовувати до його робіт історично-орієнтовані підходи. Вони трактують його роботи як триваючі десятиліттями протягом життя Томи досвід осягнення ним біблійних і доктринальних текстів, а також і життєвих реалій. При цьому дослідники виявили, з одного боку, значний обсяг власних інтуїцій і побудов Аквината, а з іншого, сильний вплив на нього патристичних джерел.

Ця прихильність «ангельського вчителя» (як часто називають Тому Аквінського за велику вченість і глибину теологічних прозрінь) до традиції в поєднанні з потужним даром і схильністю до розумовопоглядових побудов дозволяють багатьом вченим стверджувати, що теологію Аквината можна охарактеризувати як орієнтованого «ad mentem patrum». (Лат. - «на бачення отців»). Втім, це остання характеристика залишається предметом жвавих дискусій серед фахівців.

Основна ж мета цієї конференції, за задумом організаторів, полягала в тому, щоб розширити наші уявлення про патристичні джерела в теолого-філософській спадщині Томи Аквінського і поглибити знання того, як цей видатний середньовічний мислитель використовував зазначені джерела для розвитку своїх власних ідей і концепцій.

У роботі наукового форуму взяли участь понад п'ятдесят відомих фахівців з патристики, середньовічної теології та філософії з університетів і наукових центрів Польщі, Великобританії, Ірландії, Нідерландів, Бельгії, Республіки Чехія, України, Грузії, Франції, Італії, Республіки Мальта, Іспанії, Португалії, Чилі, Філіппін, США.

З основними доповідями і лекціями на пленарних сесіях виступило кілька спеціально запрошених гостей конференції. Так, з доповіддю на тему «Місце Отців Церкви в ангелології Томи Аквінського» виступив д-р Серж-Томас Боніно (Папський університет Фоми Аквінського, Рим); проф. візантивістики і літургіки Кармело Контічелло (Національний центр наукових досліджень, Париж) представив доповідь з назвою «Theophylactus latinus: Томістска рецепція спадщини блж. Теофилакта Болгарського »; проф. систематичної теології Домінік Легг (Домініканський центр досліджень, Вашингтон) зробив повідомлення на тему «Аквинат і Отці Церкви про розум Христа: знання Христа як людини і наше спасіння».

На останньому пленарному засіданні сесії проф. історії філософії Енріке Аларкон (Університет Наварри, Іспанія) виступив з доповіддю «Альберт Великий і рецепція метафізики буття Псевдо-Діонісія у Томи Аквінського».

Ряд виступів був присвячений доктрині Томи Аквінського про Божественну Трійцю і містику єдності з Богом і джерел цих поглядів в текстах отців Церкви. Це, зокрема, доповіді:

- Категорія «відносини» в тринітарній теології: Тома і Отці Церкви (Мартін Баї Зіквіанг, Філіппіни);

- Ненародженість Бога в теології Григорія Назіанзіна і Томи Аквінського (Джон Х. Барбур, США);

- Патристичний вплив в навчанні про Божу славу Томи Аквінського (Бланка Галостра, Іспанія);

- Ієрархія і подоба - шляхів єднання з Богом у Псевдо-Діонісія і у Аквината (Андрій Кутарна, Республіка Чехія); та ін.

Значна частина доповідей стосувалася теми гріха, його походження і джерел в природі людини в контексті розвитку теологічної думки на Сході і на Заході в період античності і в середні віки. Це доповіді: «Оріген, Аквинат і Дунс Скот про відновлення після гріхопадіння і про здатність і силу гріховного життя»; «Аквинат про різні вида протиприродних плотських гріхів»; «Августин, Григорій Великий і Тома Аквінський про нечисті помисли і мрії»; «Верховенство Христа в Церкві в трактуванні Августина, ранніх схоластів і Аквината», та ін.

У ряді виступів був запропонований аналіз екзегетичних прийомів, які використовував св.Тома слідом за найбільш авторитетними для нього церковними тлумачами при поясненні і цитуванні Святого Письма. Ось назви деяких з доповідей з цієї тематики:

- Образ Марії Магдалини в сприйнятті Томи Аквінського (Тнесс Болінхас, Португалія);

- Secundum sententiam sanctorum partum (лат. «Згідно з розумінням святих отців»): використання патристичних джерел в «Лекціях з Послання до Галатів» Томи Аквінського (Маркін Янек, Польща);

- Мотив «живої води» в бесіді Ісуса і самарянки. Патріотичні джерела екзегези Аквината Ін 4: 1-42 (Мирослав Мроз, Польща);

- Незнання Христа. Христологічна логіка і патристичні інтерпретації Мк 13:32 (Остін Стівенсон, Великобританія)

- Вживання в істину і завдання екзегези: Томістська метафізична апологія значення природного пізнання при тлумаченні Писання (Джефрі М. Вок, США); і т.д.

В учасників конференції викликали інтерес і ініціювали тривалі дискусії деякі доповіді молодих вчених з проблем етики та сакраментологіі. Це доповіді: «Августин Гиппонський і Тома Аквінський про благодать як дружбу (amicitia)»; «Патріотичні джерела трактату Томи"Про покаяння"»; «Євхаристійне жертвоприношення і його зв'язок з моральними чеснотами у Августина і Томи»; «Тома Аквінський і Іван Золотоустий про приватну власність»; і т.д.

Значна частина повідомлень двох заключних сесій були присвячені методологічній проблематиці і найостаннішим підходам у вивченні спадщини Томи Аквінського в зв'язку з останніми відкриттями в області патристики:

- Отці Церкви і sensusfidelium (лат. «Віруючий розум»): конфлікт або конвергенція? (Пол Роджерс, Великобританія);

- Яким чином патристичний метод зумовив Sacra Doctrina Томи Аквината (Петро Рошак, Польща)

- Essentia, virtutesoperationes (лат. «Сутність, діяльні чесноти») - зауваження про патристичні джерела методології Аквіната в його SummaTheologiae (Томаш Стенпень, Польща);

- Вчення Аквинату про чесноти і дари в світлі патристичних джерел, цитованих ним у своїй Summa Theologiae, I-II, q. 49-70 (Міхал Мрозек, Польща);

- Інтертекстуальний підхід до цитат Томи Аквінського з творів Отців Церкви (Петро Гонішевскі, Польща); та ін.

В останній день роботи конференції для учасників і гостей форуму в старовинному музейному комплексі Collegium Maximum універсітета був даний концерт польської традиційної музики.

 

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Седмицю.