Усікновення голови св. Івана ХрестителяПісля того, як Святий Іван Предтеча охрестив Господа, цар Ірод Антипа, правитель Галілеї, посадив його у темницю. Про його мученицьку кончину оповідають Євангелія від Матфея (Мф.14:1-12) і Марка (Мк.6:14-29).

У царя була законна дружина, дочка аравійського царя Арефи. Ірод залишив її і жив разом з Іродіадою, дружиною свого брата. Пророк Іван неодноразово викривав його, але цар не посмів заподіяти йому зла, позаяк шанував Івана Хрестителя як пророка і боявся народного гніву.

У день свого народження Ірод влаштував пишний бенкет, на якому перед гостями безсоромно танцювала Саломія, дочка Іродіади. Вона так догодила цим Іроду, що він поклявся перед гостями дати їй все, чого б вона не попросила. Саломія пішла до матері за порадою. Іродіада навчила дочку просити голову св. Івана Хрестителя на таці. Ірод засмутився: він боявся гніву Божого за вбивство пророка, але не насмілився порушити необережну клятву.

Св. Івану Хрестителю відсікли голову і віддали Саломії. За переказами, голова продовжувала викривати Ірода і Іродіаду. Злісна Іродіада попроколювала язик пророка шпилькою і закопала голову в нечистому місці. Але Іванна, дружина царського урядника Хузи, таємно взяла святу голову, поклала в посудину і поховала її на Єлеонській горі, в одному з маєтків Ірода. Тіло св. Івана Хрестителя взяли його учні і погребли його.

Божий гнів і справедлива відплата послідували на тих, хто зважився погубити пророка. Саломія переходила взимку річку Сікоріс і провалилася під лід. Голову її, відрізану гострою крижиною, принесли Іродові та Іродіаді, як колись принесли їм голову св. Івана Предтечі, а тіло її так і не знайшли. Аравійський цар Арефа вислав свої війська проти Ірода і завдав йому поразки. Римський імператор в гніві заслав Ірода разом з Іродіадою до Іспанії, де вони і загинули.

Через багато років після страти св. Івана Хрестителя  земля, в якій була захоронена посудина  зі святою главою Предтечі, перейшла у власність благочестивому вельможі Інокентію: цю посудину був знайдено при будівництві церкви. Але перед своєю смертю, боячись, щоб святиня не була зневажена іновірцями, Інокентій  знову приховав її в тому ж місці.

Минуло багато років, церква, побудована Інокентієм, прийшла в запустіння. У дні імп. Костянтина двом ченцям, які прийшли на поклоніння до Єрусалиму, двічі з'явився св. Іван Хреститель і вказав місце знаходження своєї чесної голови. Відкопавши святиню, ченці поклали її в мішок з верблюжої шерсті і вирушили додому, але по дорозі зустріли незнайомого гончара, якому довірили нести дорогоцінну ношу. Тоді гончару з'явився сам Предтеча і велів бігти від недбайливих ченців разом з ношею. У сім'ї гончара чесна глава зберігалася і передавалася з покоління в покоління в запечатаній посудині, поки нею не заволодів священик Євстафій, уражений єрессю аріанства. Користуючись чудодійною силою, що виходила від глави, він спокусив безліч людей в свою єресь. Коли ж його блюзнірство відкрилося, він утік, закопавши святиню в печері поблизу Емесси, сподіваючись згодом знову забрати її. Але Бог цього не допустив. У печері оселилися благочестиві ченці, і на цьому місці виник монастир.

У 452 р. архімандриту монастиря Маркеллу св. Іван вказав у видінні місце поховання своєї голови, і вона була знову знайдена. Святиню перенесли в Емессу, а потім до Константинополя. Свято першого і другого чудесного набуття глави Івана Хрестителя відзначається Церквою 24 лютого (9 березня - за новим стилем).

Близько 850 р., коли в Константинополі виникли заворушення, пов'язані з посиланням св. Івана Златоуста, глава св. Івана Хрестителя була віднесена в Емессу, а звідти, під час набігу сарацинів, - в Коман, де була захована пізніше, за часів лютих іконоборчих  гонінь. Після відновлення іконошанування Патріарху Ігнатію вночі на молитві було вказано місце, де зберігалася чесна глава. Святиня знову була знайдена і перенесена в придворну церкву; частина її зберігається на Афоні. Свято третього віднайдення  голови св. Івана Предтечі - 25 травня (7 червня - за новим стилем).

На згадку усікновення голови святого Івана Хрестителя Церквою встановлене вшанування і строгий піст - як вираз суму й скорботи християн про насильницьку смерть цього великого пророка.

 

*                                   *                                    *

 Й тут, мабуть, принагідно варто також згадати, що у вересні 1990 р. в Підмосков'ї - по дорозі до свого храму на недільну літургію - був по-звірячому вбитий відомий російський православний священик: визначний душпастир-місіонер і проповідник Христового Євангелія та богослов-літератор - протоієрей Олександр Мень. І який, до того ж, - опріч іншого - послідовно виступав і закликав до взаємопорозуміння і зближення із західним християнством (причому, обома його основними течіями)Так виглядає, що Боже Провидіння доручило, зокрема, цьому - воістину натхненному й провадженому Святим Духом священнослужителю та високоосвіченому інтелектуалу (і, між іншим, батьки якого походили якраз з українських теренів) заініціювати й генерувати в Росії велике євангельське духовне пробудження й навернення. Як простих людей, так і особливо - серед тамтешньої інтелігенції.

Одначе різношерстні (й вельми агресивно-злобні) сили диявольсько-демонічної темряви і мракобісся (включаючи чорносотенно-ксенофобні і т. п. чинники), що вже вельми давно звили гніздо й перетворили нашу північно-східну сусідку - і чому також є і низка біблійних (а також Фатімських тощо) пророчих візій-підтверджень, - по суті, на свій потужний стратегічний світовий плацдарм і знаряддя, дуже по-дикунському й жорстоко розправилися з ним. Причому, у спосіб, дещо схожий до вбивства святого Івана Хрестителя: і навіть календарно це звіряче вбивство майже збіглося з церковним (за старим стилем) згадуванням Усікновення голови вікопомного Божого служителя... 

І це саме ті сили і чинники, які - поміж дечого іншого - згуртувалися, зокрема, довкіл імперсько-шовіністської ідеологеми та міфології "русского міра" (в т. ч. з його псевдо-"православною" складовою), наразі здійснюють зухвалу й цинічну - збройно-гібридну агресію  супроти суверенної України та її різнобарвного патріотичного християнства.

Разом з тим хочеться вірити й надіятися, що всемогутній і милостивий Господь ще ніяк не поставив Своєї остаточної крапки в справі відродження й спасіння багатьох людських душ на цих величезних - євразійських теренах сучасної РФ, а також деяких інших пострадянських країн. І що - зокрема і саме для цього - Він наразі готує (в т. ч.) і різноликий Божий люд якраз України. Тобто саме тієї землі, головним чином, звідки - впродовж низки століть, включаючи і сучасну добу - Боже світло і спасіння Євангелія і Христової віри благодатно поширювалося й поширюється далеко-далеко на Північ і Схід... 

І це тим паче актуальне й нагальне, що, судячи з усього, сучасний світ нині проживає якраз в завершально-ЕСХАТОЛОГІЧНІ - "в останні роки" і "в останні дні" (Єз.38:8,16) Історії спасіння людського роду. Це - коли надзвичайно диявольсько-демонічна "ось, темрява землю покриває, а морок - народи" (Іс.60:2). Й тому чимале "горе тим, що живуть на землі і на морі! Бо зійшов диявол до вас у великій люті, знаючи, що небагато йому залишається часу" (Одкр.12:12). І в деякі християнські спільноти "прийде відступлення" - в т. ч. ліберально-глобалістського (політкоректного) й іншого ґатунку - та, зрештою, у світі "відкриється чоловік гріха, син погибелі [Антихрист], який противиться і звеличується над усім, що зветься Богом, або святинею, так що в храмі Божому [і чим, передусім, є, власне, людське серце] cяде він, як Бог, і за Бога себе видаватиме" (2Сол.2:3,4).

І серед багатьох фактів, подій і знамень, що свідчать на користь такого висновку, можна навести, зокрема, різке посилення і активізацію міжнародного тероризму, а особливо на межі ХХ і ХХІ ст. і далі. В т. ч. згадати і таку великомасштабну криваву трагедію, як повітряно-терористична атака ісламістських екстремістів, вчинену проти США: і якраз у той же самий день (тобто згадування Східною Церквою - за Юліанським календарем - усікновення голови св. Івана Хрестителя): 11 вересня 2001 р.

Себто саме через якісь лічені 2,5 місяці після історичного паломництва св. Папи Івана Павла ІІ в Україну - щодо близькосхідного регіону - "у землю північну" (Зах.6:8), яку він пророче бачив і характеризував не інакше, як "лабораторією екуменізму" (в розумінні ХРИСТИЯНСЬКОЇ єдності). І т. д. й т. п.

 

[А от про ДУХОВНЕ значення цього візиту Римського первосвященика-слов'янина в нашу незалежну державу можна детальніше ознайомитися з відповідними міркуваннями і спостереженнями, опублікованними на цьому ж порталі. І для цього слід в Пошуковій системі Кіріоса (чи ukr.net) набрати і відкрити такий текст (заголовок): "23 червня - Святого священномученика Тимотея - Кіріос".]

 

Крім того. Ця вельми жахлива, криваво-трагічна подія - терористична атака у день 11 вересня 2001 р., що, до того ж, тогоріч збігся із старозавітнім Святом труб (Новим роком - на івриті Рош-га-Шана), як видається, також (в цілому) свідчить про неабияку загрозу й небезпеку західній (євроатлантичній) цивілізації з боку - серед низки іншого - радикально-ортодоксального й войовничого ісламського фундаменталізму. І який наразі стрімить і прагне - після "відкриття (загарбання) Константинополя" (1453 р.) - будь-що "відкрити Рим", а також "звільнити і повернути собі Ель-Кудс та всю Палестину" (Єрусалим і цілу Святу Землю): себто захопити й утвердити своє - чи не всеглобальне домінування й панування. При цьому геть "скасувавши" християнську віру й культуру.

А також. Події 11 вересня 2001 р., дуже схоже, попереджають і про наближення і настання багатьох праведних і справедливих Божих судів. В т. ч. і над сучасною міжнародною секулярно-квазіліберальною системою (гендерно-політкоректною - т. зв. "Гейропою"), яку нині чимало хто - активно й посилено - силкуються впровадити й геть утвердити і в Україні. Тобто тим - принаймні, багато в чому (і по суті) безсоромно-гріховним і розбещеним світом, що, починаючи від каламутного періоду т. зв. "сексуальної революції" (на зламі 60-70-х рр. ХХ ст.), все далі й далі відступає від Всевишнього Творця та Його засадничих заповідей і норм. Відрікаючись і тікаючи геть від свого християнського коріння, він усе більше й більше сповзає у прірву конче безвідповідального і самозгубного - і, зокрема, ліво-ліберального духовного, морального (та різного іншого) занепаду і деградації, розтління, збочення і беззаконня... В усякому разі, практично й сукупно - у низці важливих аспектів і факторів.

Й тому у цей день та загалом - за заступництвом св. Господнього Предтечі - молімо й благаймо милостивого Бога, щоби Він потужно відродив і обдарував Свою правдиву різнобарвну Христову Церкву на Сході і Заході цим благословенним духом, силою та практично-послідовним служінням свв. пророків Іллі та Івана Хрестителя. Аби натхненні й проваджені Святим Духом християни різних традицій, деномінацій та юрисдикцій - "щоб усі були єдине" й "щоб вони були звершені в єдності" (Ін.17:21,23). В єдності й правдивій і щирий любові - до Бога та один до одного та решти людей.

Задля того, аби, зокрема, рішуче,  неспростовно й успішно викривати і протистояти в суспільстві всякому ідолопоклонству, поганству та окультизму, квазі-релігійному фарисейству (лицемірству), огидному збоченню  (в т. ч. содомському, а також екологічному і всілякому ін.) та беззаконню, агресії і дітовбивствам (абортам), нетерпимості й ворожнечі (включаючи будь-яку ксенофобію та шовінізм, расизм, антисемітизм і т. п.), будь-якій несправедливості (соціальній тощо) і неправді. І в їх числі - вітчизняній системі прогнило-беззаконного - кланового олігархату та (ледь не) всеохоплюючої злочинної корупції. Та, зокрема, захищаючи й зміцнюючи суспільну мораль та інституцію традиційної сім'ї і родинні цінності тощо, щоб "багатьох" людей "навернути до Господа Бога їхнього" та "щоб навернути серця батьків до дітей [та дітей - до батьків], і непокірних - до мудрості праведників, щоб приготувати Господеві народ звершений" (Лк.1:16-17; Мал.4:6). Цього разу - вже для грядущого Його Другого, у всій величі і славі, приходу на землю й, відповідно, "перед настанням [судного] дня Господнього, великого і страшного" (Мал.4:5; Іоїл 2:31).

А тому "і буде: всякий, хто [вчасно й у щирому покаянні, смиренно-сокрушеному стані духа та наверненні до Бога] прикличе ім'я Господнє [Ісуса Христа], спасеться". Бо тоді Сам Ісус Своїм Святим Духом увійде і житиме в його серці і розумі та сприятиме й провадитиме по життю. І якраз у правдивій Церкві Божій і "буде спасіння, як [про це] сказав Господь" (Іоїл 2:32; Іс.66:2).

І, як іще наголошує Він, у перебігу - згаданого вище - судного "дня Господнього, великого і страшного", "і ви" теж, спасенні і праведні, "що благоговієте перед ім'ям [і словом] Моїм", судитимете "і будете топтати нечестивих [і беззаконних], бо вони будуть порохом перед стопами ніг ваших у той день, який Я сотворю, - говорить Господь Саваот" (Мал.4:2,3,5).

"Амінь. Так, гряди, Господи Ісусе!" (Одкр.22:20).

 

[До речі, на цьому ж порталі також опубліковані деякі міркування щодо євангельських принципів соборності і соборноправності побудови і служіння новозавітньої Христової Церкви та спроб і досвіду їх впровадження, зокрема, в історії українського християнства. І для ознайомлення з ними (та певною дотичною інформацією) в Пошуковій системі Кіріоса (чи ukr.net) слід набрати й відкрити такий текст (заголовок): "12 лютого - Собор Трьох святителів: Василія Великого... - Кіріос".]

 

Усікновення голови Івана ХрестителяСвято усікновення