Євангелія п’ятої неділя по Зісланню Святого Духа розповідає нам про зцілення двох біснуватих в гадаринському краю. Апостол Матей показує нам Ісуса, Який не тільки має владу на небі і на землі, а також що Він як повновладний перемагає демонську силу. Основний зміст прочитаного уривку Євангелія показує до чого може дійти людина, яка живе без Бога.Перед тим як Господь оздоровив цих двох біснуватих, Він зробив ще одне чудо, яке відбулось, коли разом з апостолами перебував на човні. Звіялась велика буря над морем, так що хвилі заливали човен. Христос заборонив вітру і буря втихомирилась. Човен на якому були Ісус та його учні після того як Ісус втихомирив бурю віднесло до західного пустинного берега там жили гадаринські язичники.Коли Господь вступив на беріг, назустріч Йому вибігли двоє напівголих, обірваних та диких чоловіків. Вони жили в пустинних печерах, в яких ховали померлих.

Місцеві жителі обходили це місце. Біснуватих чоловіків неодноразово зв’язували та вони за якийсь час звільнялись. Апостол Матей звертає нашу увагу на те, що вони були « такі люті» Мт. 8.28, сама розмова з ними вселяла страх. Коли вони підійшли ближче звернулись до Спасителя : «Що нам і тобі, Сину Божий? Прийшов єси сюди, щоб нас мучити перед часом?» Мт.8.29, виглядає на те, що темні сили зрозуміли з Ким вони мають справу. Муками біси називають заборону їм мучити людей. Христос не планує демонів губити. Бути зв’язаними і не робити зла людям це є великою мукою для темної сили. Тому переживаючи за своє майбутнє, вони звертаються до Нього : «Біси попросили його : «Як ти нас виганяєш, пошли нас в оте стадо свиней.» Мт.8.31. Біси хочуть знищити свиней, щоб таким вчинком засмутити господарів.

Господь дозволяє їм це зробити і вони входять в стадо свиней і кидаються з кручі. Святий Іван Золотоустий про це говорить так : «Господь показує нам, як демони не пожаліли свиней так і людей вони не пожаліють». Учитель Церкви св.Іван Золотоустий повчає нас, щоб розуміли загравати з темною силою нам смертним не можна.Пастухи побачивши таку картину побігли до міста, де всім розповіли про побачене. Реакція на почуте була миттєвою. Всі городяни побігли подивитись на чудо. Що вони могли побачити? Знайомих їм біснуватих, вони побачили біля Ісуса, вони сиділи і слухали Його слова. Що ж вони зробили?замість того, щоб прославити та подякувати, вони просять щоб Ісус залишив їхнє місто. Вони злякались і навіть не хотіли зовсім Його слухати. Це чудо шокувало їх і вселило страх. Спочатку виглядало, що справді ціле місто згуртувалось і вийшло назустріч Господу. Не знаючи про таке закінчення, ми би могли говорити про те, що їх в цій ситуації об’єднала - віра. Ми могли подумати, що мешканці гадаринського краю, подібно як колись самаряни просили Христа залишитись.

Дякуючи Богу за зцілення своїх земляків, гадаринці не захотіли скласти подяку, а навпаки виганяють Ісуса. На душі, які не мають навіть простої віри це чудо не діє, не скріплює, а навпаки їх руйнує. Найстрашніша картина цього Євангелія ми бачили 2 –х одержимих чоловіків, згодом одержимість переходить на ціле стадо, після цього поступають як одержимі всі гадаринці. Можна сказати без перебільшення : « де свинське життя, там не живе Христос, а живуть демони.» Пристрасть засліпила їхній духовний зір.Ми слухаючи цю проповідь вже напевно не одноразово осудили гадаринців, але якщо проведемо аналогію між біснуватими і нами, то побачимо наскільки ми залежні від наших пристрастей. Подібне відчуваємо і на молитві. Ми теж так молимось як молились біси просячи їм дозволити увійти в стадо свиней, перейти від одного зла до меншого; так моляться і гадаринці щоб Він відійшов від них. Господь поважає нас і дає кожному вибір. Гадаринці зробили свій вибір, а ти? Амінь.

 

 

Протоієрей Тарас Огар

Джерело: sv-paraskeva.if.ua