Сайт зачинений. Просимо вибачення за незручності.

УАПЦ УПЦ КП

У приміщенні Патріархії Української Автокефальної Православної Церкви, на території Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря, 23 листопада відбувся черговий Архієрейський Собор, повідомляє у своєму репортажі на сайті Львівсько-Самбірської єпархії УАПЦ преосвященний Іоан, єпископ Львівський і Самбірський.

Давно такої соборноправної атмосфери не було у світлиці Патріархії УАПЦ, повідомляє єпископ. Зібралися всі архієреї УАПЦ, тому що подія не ординарна - Освячений Собор мусить визначитися з питанням порозуміння та майбутнього об’єднання українських Церков в Єдину Помісну Православну Церкву в Україні. Як відомо, 14 вересня був оголошений початок об’єднавчого процесу Української Автокефальної Православної Церкви і Української Православної Церкви Київського Патріархату.

До присутніх звернувся Першоієрарх УАПЦ, блаженійший митрополит Київський і всієї України Мефодій, зазначивши, що наступив момент в нашій історії, коли питання об’єднання не лише на слуху і не тільки в середовищі певного кола людей. Об’єднання стало темою всього українського суспільства, коли про його необхідність ніхто не заперечує. Об’єднання стало найнеобхіднішою складовою не тільки церковного життя в Україні, але воно сьогодні є складовою і суспільного життя, умовою буття Української суверенної держави.

Проблематичність об’єднання полягає в тому, наголошував ієрарх, що довершити його належить правильно і чесно, без обопільних втрат та ризиків для будь-якої із сторін об’єднавчого процесу. Адже до цього часу були неодноразові спроби здійснити об’єднання, але закінчувалися вони провалом та відкладалися в часі. Тому сьогодні необхідно зосередитися на максимальній порядності і чесності проведення об’єднання, щоб не залишалося у сторін жодних сумнівів та вагань про те, що хтось може залишитися несправедливо обділеним або його пропозиції можуть бути залишеними без належної уваги, пише "Релігія в Україні".

Далі Предстоятель до слова запрошував присутніх учасників Архієрейського Собору, які попередньо у письмовій формі надали у Патріархію детальний аналіз усіх пунктів укладених робочими комісіями двох братніх Церков на першому спільному засіданні. Архієреї поінформували Собор про попередньо проведені єпархіальні зібрання, на яких на порядку денному стояло питання майбутнього об’єднання Церков-сестер у Єдину Помісну Православну Церкву в Україні.

Жоден із присутніх владик не висловився проти об’єднання. Навпаки, за об’єднання були всі без винятку. Зазначалося, що на рівні парафіян не існує жодних заперечень чи протиріч. Для людей дане роз’єднання стає дедалі важким та болючим подразником на тлі суспільних потрясінь та неспокоїв. Народ український прагне миру і особливо церковного спокою та примирення, спасительної єдності, порозуміння.

Преосвященійші владики зазначали, що незначна кількість священиків на єпархіальних зібраннях виставляли умови, які, втім, не заперечували об’єднання, стосувалися не внутрішньої його сторони. Полягали вони у зовнішньому, формальному виявлені особливостей об’єднавчого процесу: про майбутній Собор та про керівництво Об’єднаною Церквою. Окремо стояло питання про майбутнє визнання спільної Церкви повнотою Вселенського Православ’я.

Виходячи з того, що заперечень об’єднання не було, всі одностайно висловилися за нього. Завданням УАПЦ на майбутнє стоїть питання остаточного порозуміння на основі напрацювань робочих комісій по діалогу між УАПЦ і УПЦ КП, через спільний розгляд та узгодження усіх зауважень і пропозицій, запропонованих сторонами об’єднання.

Є питання, які належать до компетенції усіх ієрархів обох Церков. Одночасно існують питання, вирішення яких лежать у компетенції винятково Предстоятелів. Над вирішенням їх будуть працювати глави двох православних Церков. Разом з тим зазначалось, що хоч відтерміновувати об’єднання на далеке майбутнє є не можливим, навіть небезпечним, але і поспішати занадто у цьому процесі є також доволі ризикованим.

До роботи Архієрейського Собору УАПЦ наприкінці його засідання приєднався екс-президент України Віктор Ющенко, який поінформував присутніх про завершення першого етапу процесу порозуміння і майбутнього об’єднання. Він відзначив важливість цієї праці та актуальність моменту, який переживається сьогодні в долі України. Попросив присутніх владик прикладати максимум старань та зусиль для справи порозуміння, в ім’я майбутнього об’єднання Церков.

Віктор Ющенко зазначив, що було б доцільно, аби в найближчому часі робочі комісії від УАПЦ та УПЦ Київського Патріархату продовжили свої засідання та працю щодо майбутнього об’єднання.

Напередодні Архієрейського Собору УАПЦ точилося багато розмов про розкол, який нібито мав відбутися, про великі протиріччя та непорозуміння між його учасниками. Були особистості, які зазначали, що УАПЦ розсиплеться, самоліквідується, зникне, але нічого подібного не сталося, зауважує єпископ Іоанн. Навпаки, Собор продемонстрував єдність та порозуміння у питанні про майбутнє об’єднання Церков, "а також бадьоре налаштування на майбутню працю в ім’я Єдиної Української Православної Помісної Церкви, яка обов’язково буде". Її гарантом, за словами владики, виступає Архістратиг небесних Сил безтілесних, покровитель Києва, України та Українського Православ’я, під благодатним покровом якого у стінах Михайлівського Золотоверхого двору відбувався Архієрейський Собор УАПЦ.