Сайт зачинений. Просимо вибачення за незручності.

Пентархія

Українська Автокефальна Православна Церква вважає актуальними та корисними для сучасного церковного життя результати роботи Собору першородних Патріархатів та давньопроголошеної автокефальної Церкви Кіпру (Константинополь, 1-3 вересня цього року). На думку нашої Церкви, надзвичайно корисним є вже саме «відродження давнього звичаю» зібрання Предстоятелів Давніх Церков, що були «засновані Апостолами Христовими та оголошені автокефальними на Вселенських Соборах нероздільної Церкви» (з Послання Собору до повноти Церкви та усіх людей доброї волі).

Інститут Пентархії – один з важливих історичних інструментів соборності Православної Церкви. Як засвідчив досвід Собору Давніх Патріархатів, цей інструмент і сьогодні, як колись у давнину, служить консолідації та канонічній єдності православних християн у світі. На думку УАПЦ, «Собор п’яти» був також корисним не лише для християн, що мешкають у регіоні Ближнього Сходу, але і для світової православної спільноти з огляду на дві важливі проблеми, що активно обговорювалися на Соборі, а саме :

• Необхідність пришвидшення скликання Святого і Великого (Всеправославного) Собору у близькому майбутньому.

• Необхідність збереження традиційного канонічного ладу Православних Церков, зокрема, у чіткому дотриманні меж своєї юрисдикції з боку Помісних Церков.

Як зазначається у Комюніке Собору, «з причин, що недавно мали місце у Православній Церкві», Собор підкреслює необхідність для всіх Помісних Церков поважати та дотримуватись географічних меж своєї юрисдикції «у тому вигляді, як вони були визначені священними канонами та Томосами про заснування цих Церков».

Як відомо, ні в священних канонах, ані в Томосі про заснування Московського Патріархату (1589) не йдеться про те, що Україна є канонічною територією цієї Помісної Церкви. Більш того, у Томосі про автокефалію Православної Церкви у Польщі (1924) чітко зазначено, що приєднання Української Церкви до Московського Патріархату відбулося всупереч канонам, а отже, з точки зору канонічного права є недійсним.

Спираючись на це, Українська Автокефальна Православна Церква вітає цю заяву давніх Патріархатів Сходу та Кіпрської Архиєпископії, та розглядає її як ще один конструктивний канонічний імпульс до розв’язання української церковної проблеми спільними зусиллями Вселенського Православ’я, українського автокефального руху та Московського Патріархату.

Джерело: uaoc.net